• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Architektura mieszkalna - Gmina Świątki

Skolity

Dom Wzniesiony w XIX. Murowany i otynkowany / boniowany/, parterowy z zabudowanym poddaszem, z dachem dwuspadowym, krytym dachówką ceramiczną. Usytuowany kalenicowo, dwutraktowy, w układzie siedmioosiowym. Zabytek. Dom Wzniesiony w XIX. Murowany i otynkowany, parterowy, z zabudowanym poddaszem, z dachem dwuspadowym krytym dachówką ceramiczna. Otwory okienne zamknięte łukami odcinkowymi. Usytuowany kalenicowo, trójtraktowy, w układzie trójosiowym. Zabytek.

Włodowo

Image

Dawny budynek karczmy.

Architektura mieszkalna - Gmina Stawiguda

Bartąg

ImageImage

Dom nr 26 Zbudowany ok. 1910, przez rodzinę bogatych właścicieli ziemskich. Wzniesiony z cegły i kamienia, otynkowany, z licznymi zdobieniami, półkolistą mansardą, gankiem z dwoma arkadami. Dach mansardowy.

Ruś

Dom nr 30 Murowano – drewniany. Zbudowany częściowo na zrąb w jaskółczy ogon, częściowo z cegły (otynkowanej) w kształcie litery “L”. Dach dwuspadowy kryty czerwoną dachówką nad częścią drewnianą, mansardowy nad częścią murowaną. Ganek drewniany wieloboczny.

Czytaj więcej: Architektura mieszkalna - Gmina Stawiguda

Architektura mieszkalna - Gmina Olsztynek

Olsztynek

Dom nr 31 Zbudowany w kształcie litery „L” na początku XX w. w stylu eklektycznym. W jednej części parterowy z mansardą, w części drugiej z poddaszem tworzącym piętro. W Części szczytowej stylizowany na mur pruski. Okna dolne półokrągłe, przed wejściem drewniany ganek. Dach dwuspadowy kryty dachówką. Zabytek.

ImageImage

Kamieniczka nr 2 przy ul. K. C. Mrongowiusza Zbudowana na początku XX w. – wielostylowa. Jednopiętrowa z mansardami i dużą facjatą. Dach dwuspadowy, mansardowy, kryty dachówką. Facjata bardzo bogato zdobiona. W części parterowej, lokale handlowe, w pozostałej części przeznaczone na cele mieszkalne.

Czytaj więcej: Architektura mieszkalna - Gmina Olsztynek

Architektura mieszkalna - Gmina Jonkowo

Jonkowo

Dom nr 8-9 Dawna wójtówka, neoklasycystyczny, zbudowany w poł. XIX. Murowany, otynkowany, parterowy z dużą mansardą w części środkowej, z dachem dwuspadowym, krytym dachówką. Zabytek.

ImageImage

Dom nr 3 Dawny hotel z gospodą, zbudowany w poł. XIX. Murowany, otynkowany. Jednopiętrowy (piętro mansardowe), z gankiem wspartym na 4 kolumnach przechodzącym w dużą mansardę wysuniętą. Dach mansardowy, kryty dachówką.

Architektura mieszkalna - Gmina Jeziorany

Jeziorany

Image

Zespół kamieniczek przy ul. Kajki Nr 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 19, 27, 41 i 49 z końca XIX w.; wille nr 30, 52, 56, 58 i 66 z początku XX w., mieszkalne i mieszkalno-usługowe (nr 19 Bank Spółdzielczy, nr 27 Żłobek Miejski, nr 49 Państwowy Dom Opieki) (?). Budynki murowane z cegły, dwu i trzykondygnacyjne, niektóre z mieszkalnym poddaszem. Dach dwuspadowe (nr 19 półmansardowy, nr 49 mansardowy), kryte dachówką – nr 11 płytkami eternitowymi. Wszystkie obiekty pochodzą z XIX lub początku XX w., zbudowane zostały w stylu neoklasycystycznym, pseudoklasycystycznym; wille nr 52, 56 i 66 secesyjne, nr 30 neogotycka z wieloboczną wieżą zamkniętą blankowaniem („zameczek”).

Czytaj więcej: Architektura mieszkalna - Gmina Jeziorany

Architektura mieszkalna - Gmina Gietrzwałd

Gietrzwałd

Image

Dom nr 33 Zbudowany z 2 połowie XIX w.. Mieściła się tu pierwsza księgarnia polska na Warmii (otwarta w 1878 r.). W domu tym, w marcu 1886 r. wydano pierwszy numer „Gazety Olsztyńskiej”. Właścicielem domu i księgarni był Andrzej Samulowski (1840-1928) – poeta, działacz społeczny, oświatowy i polityczny na Warmii. Aktywnie działał w polskich stowarzyszeniach, utrzymywał liczne kontakty kulturalne w Polska. Pisał wiersze nacechowane umiłowaniem Warmii i Polski. W czasie plebiscytu (1920 r) dom jego był ośrodkiem pracy propagandowej i politycznej. Zwany przez Warmiaków Tatkiem z Gietrzwałdu. Był czołowa postacią walki o utrzymanie polskości, o polskie słowo i książkę. Zmarł 10 kwietnia 1928 r. i został pochowany na cmentarzu w Gietrzwałdzie.