• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Architektura drewniana - Gmina Świątki

Skolity

Chałupa drewniana Wzniesiona na przełomie XIX / XX. Usytuowana kalenicowo, dwutraktowa, w układzie czteroosiowym, konstrukcji zrębowej. Dach dwuspadowy, kryty dachówką ceramiczną. Zabytek.

Kwiecewo

Chałupa wiejska Z XIX, od pn. drewniana, od pd. Murowana. Część drewniana konstrukcji zrębowej z poddaszem konstrukcji ryglowej, część murowana otynkowana na biało. Dach dwuspadowy, kryty eternitem. Wejście przez drewniany ganek. Usytuowana kalenicowo, dwutraktowa, w układzie pięcioosiowym. Zabytek.

Architektura drewniana - Gmina Stawiguda

Gryźliny

ImageImage

Chałupa drewniana nr 2a XIX w. Zbudowana z belek. Drewnianych na zrąb w jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy kryty eternitem. Szczyt w części górnej oszalowany pionowo deskami. Obramowanie okien zdobione. Podmurówka z kamienia polnego.

Chałupa drewniana nr 9 XIX w. Zbudowana z belek drewnianych na zrąb w jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy kryty eternitem. Szczyt oszalowany pionowo deskami. W części dolnej mur z cegły częściowo otynkowany. Podmurówka z kamienia polnego.

Czytaj więcej: Architektura drewniana - Gmina Stawiguda

Architektura drewniana - Gmina Purda

Marcinkowo

Image

Chałupa nr 1 z drugiej połowy XIX w. Drewniana na podmurówce z kamieni polnych, węgłowany na tzw. jaskółczy ogon, usytuowana kalenicowo do ulicy. Od frontu cztery otwory okienne i jeden otwór drzwiowy, w ścianie szczytowej dwa okna od wschodu, a od zachodu jedno okno normalne i drugie stanowiące połowę pierwszego. Dach dwuspadowy kryty dachówką, szczyty deskowane.

Czytaj więcej: Architektura drewniana - Gmina Purda

Architektura drewniana - Gmina Olsztynek

Gąsiorowo Olsztyneckie

Chałupa zbudowana na przełomie XIX – XX w. Zbudowana z bierwon sosnowych na zrąb, węgłowana na rybi ogon. Podmurówka z kamienia. Dach wielospadowy, w części szczytowej podparty słupkiem, kryty eternitem. Szczyty oszalowane poziomo deskami. Okna w części frontowej trzyskrzydłowe, w części szczytowej, dwuskrzydłowe.

Lichtajny

Chałupa zbudowana w XIX w. Zbudowana z belek drewnianych w zrąb, na rybi ogon. Dach dwuspadowy, kryty dachówką. Szczyt oszalowany deskami. Podmurówka z kamienia polnego.

Czytaj więcej: Architektura drewniana - Gmina Olsztynek

Architektura drewniana - Gmina Jonkowo

Stękiny

ImageImage

Chałupa nr 13 XIX w. zbudowana z belek drewnianych w zrąb, na jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy kryty czerwoną dachówką. Szczyt w części górnej oszalowany pionowo deskami, w dolnej częściowe oszalowanie z desek. Podmurówka z kamienia polnego.

Chałupa zbudowana w XIX w. Z belek drewnianych w zrąb, na jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy z mansardą, kryty dachówką. W części frontowej drewniany ganek. Szczyt oszalowany pionowo deskami. Podmurówka z kamienia, otynkowana.

Czytaj więcej: Architektura drewniana - Gmina Jonkowo

Architektura drewniana - Gmina Gietrzwałd

Sząbruk

Chałupa drewniana nr 7 XIX w. Zbudowana z belek drewnianych na zrąb w jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy kryty eternitem. Szczyt w części górnej oszalowany deskami w pionie. Podmurówka z kamienia polnego.

Uniszewo

Chałupa drewniana nr 19 Zbudowana z belek drewnianych w zrąb na jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy kryty czerwoną dachówką. Szczyt w części dolnej ceglany, w górnej oszalowany deskami. Podmurówka z kamienia polnego.

Chałupa drewniana nr 4 XIX w. Zbudowana z belek drewnianych na zrąb w jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy, kryty eternitem. Szczyt w części dolnej murowany, w części górnej oszalowany pionowo deskami. Podmurówka z kamienia polnego.

Chałupa drewniana nr 21 XIX w. Zbudowana z belek drewnianych w zrąb na jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy kryty eternitem. Szczyt w części górnej oszalowany pionowo deskami. Podmurówka z kamienia polnego.

Czytaj więcej: Architektura drewniana - Gmina Gietrzwałd