• Dziedzictwo kultury i przyrody
    Dziedzictwo kultury i przyrody
  • Usługi turystyczne
    Usługi turystyczne
  • Turystyka aktywna
    Turystyka aktywna
  • Kultura
    Kultura
  • Sztuka
    Sztuka
  • Warmiński styl
    Warmiński styl
  • Przewodnik po Warmii
    Przewodnik po Warmii

Seminarium "Partnerstwo wschodnie – rozwijanie kontaktów i współpracy pomiędzy społeczeństwami"

Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie”, Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód Oddział w Olsztynie, Instytut Słowiańszczyzny Wschodniej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zapraszają na seminarium "Partnerstwo wschodnie – rozwijanie kontaktów i współpracy
pomiędzy społeczeństwami", które odbędzie się w dniu 22 października 2019 roku, na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ul. Kurta Obitza 1, 10-725 Olsztyn, aula nr 37.
 
Szczegółowe informacje na plakacie: (PDF).
 
Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie udziału w seminarium lub grze miejskiej na kontakt telefoniczny: 535 887 090 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Konkurs gwary warmińskiej

Wielkimi krokami zbliża się V edycja Regionalnego Konkursu Prezentacji Gwary Warmińskiej „Po Naszamu. Po Warnijsku.” Tradycyjnie już zostanie on poprzedzony warsztatami gwarowymi. Do udziału zapraszamy uczniów szkół podstawowych, a także – po raz pierwszy – ponadpodstawowych. 

Zadaniem uczestników jest prezentacja tekstu w gwarze warmińskiej. Komisja konkursowa będzie zwracać uwagę na dobór, opanowanie pamięciowe tekstu, a także rozumienie i poprawność prezentowanej gwary. Istotny będzie też ogólny wyraz artystyczny. Zawsze mile widziane są prezentacje tekstu w stroju regionalnym. Konkurs odbędzie się 23 listopada 2019 w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Warto wcześniej wziąć udział w warsztatach gwary warmińskiej, które choć nie są obowiązkowe, mogą być bardzo przydatne. Odbędą się w trzech terminach: 12, 26 października oraz 16 listopada br. w starostwie. Poprowadzi je Łukasz Ruch, popularyzator gwary warmińskiej. W trakcie warsztatów zaplanowany został m.in. ćwiczenia i nauka gwary, pomoc w dostosowaniu tekstu na konkurs.

Na zgłoszenia do konkursu organizatorzy czekają do 12 listopada (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel. 666 048 224– Łukasz Ruch.

Organizatorami są: Powiat Olsztyński, Stowarzyszenie „Dom Warmiński” i Komitet Organizacyjny konkursu.

Do pobrania:

Regulamin konkursu z kartą zgłoszeniową (Word DOCX, PDF)

Promujemy Warmię - turystyczna mapa regionu

 Warmia, historyczny region kulturowy jest obszarem działania Stowarzyszenia „Dom Warmiński”.

Wspólnie z instytucjami i organizacjami zajmującymi się promocją historii i kultury oraz z hobbystami i poszukiwaczami ciekawostek historycznych zrzeszonymi w stowarzyszeniu chcemy odkrywać Warmię dla turystów, ale także dla jej mieszkańców. Chcemy zachęcić do poznawania, odwiedzania i promowania Warmii.

Dom Warmiński w swoich działaniach podkreśla wartość kulturową regionu, sprzyja także jego potencjałowi turystycznemu podejmując inicjatywy związane z odnową i popularyzacją warmińskiej tożsamości, dziedzictwa i krajobrazu.

Z myślą o mieszkańcach i gościach do nas przybywających przygotowaliśmy przewodnik - mapę prezentującą niezwykle interesujący pod względem kulturowym region, przestrzeń bogatą w treści i znaczenia.

Na mapie znajdziecie Państwo krótki opis warmińskich miast i miasteczek, ciekawe do zwiedzania miejsca i informacje praktyczne jak numery telefonów, adresy mailowe oraz adresy stron internetowych. Są to z pewnością przydane informacje podczas planowania wycieczek samochodowych, rowerowych, pieszych, kajakowych. Dzwońcie, piszcie i przybywajcie na Warmię! Mapa pozwoli dostrzec i docenić piękno ziemi warmińskiej i będzie zachętą do świadomych i pełnych wspaniałych doznań wizyt na Warmii.

Do pobrania:

Mapa, str. 1 (PDF) i str. 2 (PDF).

Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
 

Wystawa fotografii "Ku chwale przyrody!"

Stowarzyszenie "Dom Warmiński" wraz z Miejską Biblioteką Pedagogiczną w Lidzbarku Warmińskim zapraszają na wystawę fotografii pt. "Ku chwale przyrody!".
 
 
Wydarzenie zaplanowano na 08.08.2019 r. o godzinie 19.00 w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Autorem wystawy jest Paweł Ulaniuk. Leśnik z wykształcenia, fotograf z zamiłowania. Uczestnik wielu wystaw fotograficznych. Działalność fotograficzna autora jest regularnie wyróżniana w różnego rodzaju konkursach. Jego inspiracją jest środowisko przyrodnicze oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo regionu Warmii i Mazur.
 
Serdecznie zapraszamy!
 

Święto Warmii w Bałdach za nami! (fotorelacja)

W gminie Purda, w Bałdach znajduje się symboliczna granica między Warmią i Mazurami - Wrota Warmii i Mazur. Tu przed wiekami uroczyście witano przybyłych na Warmię nowo mianowanych biskupów. Powitaniom towarzyszyły śpiewy, muzyka, niesiono chorągwie. Na pamiątkę tych wydarzeń w 2006 roku utworzono Trakt Biskupi. W poboczach starej alei lipowej ustawione są tablice z biogramami biskupów, głazy pamiątkowe i plansze z mapami oraz krótką historią Warmii. Co roku podczas Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy odsłaniane są kolejne głazy wraz z tablicami, poświęcone biskupom warmińskim.
 
W tym roku, podczas XII Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach, odsłonięto głaz upamiętniający biskupa Jana Stanisława Zbąskiego, który kierował diecezją warmińską w latach 1688-1697. Biskup Zbąski był m.in. sekretarzem króla Jana Kazimierza i bliskim współpracownikiem króla Jana III Sobieskiego. W historii Warmii zapisał się tym, że ufundował dzwony, szaty liturgiczne i budynki gospodarcze w Stoczku Klasztornym. Konsekrował także kościół w Świętej Lipce.
 
Kiermas rozpoczął się w południe mszą świętą w Kościele w Butrynach. Tradycyjnie po mszy goście honorowi przejechali bryczkami do Bałd. Następnie odbyła się inscenizacja powitania biskupa warmińskiego Michała Stefana Radziejowskiego przez "wszystkie stany". W inscenizacji udział wzięli aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Nie zabrakło muzyki i folkloru warmińskiego. Jak zawsze wydarzeniu towarzyszyła biesiada nawiązująca do regionalnych obyczajów, prezentacje tradycyjnego rzemiosła oraz potraw lokalnej kuchni.
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. (Fot . Piotr Pawlik)

Poszukiwane dobre praktyki oferty turystycznej na polskiej wsi – rusza konkurs „Na wsi najlepiej”

Rozpoczyna się konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej, który ma wyłonić dwanaście najlepszych atrakcji turystyki wiejskiej w Polsce. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się dużym powodzeniem, a wyłonieni laureaci oraz zgłoszone kandydatury jasno wskazały, że w polskiej wsi tkwi szeroki potencjał turystyczny.

Polska Organizacja Turystyczna rozpoczyna drugą edycję konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, którego celem jest wyłonienie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z turystyką wiejską. Wszystko, by promować dobre praktyki, wymieniać się doświadczeniami i wspierać lokalnych przedsiębiorców oraz społeczności. Celem działań POT jest zwiększenie zainteresowania taką formą turystyki i aktywizowanie gospodarcze obszarów wiejskich, bazując na ich potencjale.

Polska wieś to wyjątkowe połączenie: tradycji, zróżnicowanej przyrody, smacznej kuchni, natury, spokoju i życzliwych ludzi. Staje się modnym kierunkiem podróży, a terminy w najlepszych gospodarstwach agroturystycznych, będących laureatami poprzedniej edycji, zarezerwowane są nawet rok wcześniej. Baza noclegowa i gastronomiczna wraz z ofertą uzupełniającą stale się rozwijają, ścigając światowe trendy —mówi prezes POT Robert Andrzejczyk.

Czytaj więcej: Poszukiwane dobre praktyki oferty turystycznej na polskiej wsi – rusza konkurs „Na wsi najlepiej”

Więcej artykułów…

  1. Relacja z warsztatów
  2. Kiermas - informacje dla wystawców
  3. Przewodnik - Kajakiem po Łynie
  4. Rowerowe Dni Otwarte Funduszy Europejskich na szlaku Green Velo
  5. Zapraszamy na warsztaty "Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”,
  6. PERŁY DOMINIUM - wystawa
  7. ZIELONE LATO 2019!
  8. ELEKTRON SHOW na pierwszy dzień wiosny
  9. Konkurs fotograficzny „Poznaj gminę Lidzbark Warmiński”
  10. Zaproszenie na konferencję z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet w Polsce
  11. Pamiątka regionu Warmii i Mazur
  12. „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”
  13. "Warmia w Kolorach" - wystawa fotografii (fotorelacja)
  14. Wystawa "Warmia w Kolorach"
  15. Relacja z konferencji „Warmińskie drogi do niepodległości”
  16. Zapraszamy na konferencję "Warmińskie drogi do niepodległości"
  17. Warsztaty „Drogi Polaków do niepodległości”
  18. POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ
  19. Czwartkowe Spotkania z Historią w Braniewie oraz odsłonięcie płyty poświęconej Marcinowi Laternie
  20. POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY
  21. Wystawa rzeźb Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rose
  22. Relacja z warsztatów
  23. Zapraszamy fotografów do udziału w wystawie "Warmia w kolorach"
  24. IX edycja konkursu fotograficznego "Piękno Ziemi Braniewskiej"
  25. Zaproszenie na warsztaty „Kultura ludowa Warmiaków i Mazurów”
  26. Cykl biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozpoczął sezon Festiwalem Biegowym im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim
  27. Zapraszamy na warsztaty „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”
  28. Szlakiem Mikołaja Kopernika – zgłoś swój udział w konkursie
  29. Konkurs Agro-Eko-Turystyczny ZIELONE LATO
  30. Elementarz warmiński - wersja elektroniczna
  31. Eliminacje rejonowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
  32. Pamiątka regionu Warmii i Mazur - konkurs
  33. Konferencja Miasta Historyczne 3.0
  34. Rok 2018 będzie należał do biegaczy!
  35. Zakończenie drugiego etapu projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli
  36. Folder „Szlakami zabytków Polska – Węgry”
  37. Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich
  38. Elementarz warmiński
  39. Warsztaty regionalne dla nauczycieli
  40. Konkurs multimedialny „Moje korzenie, czyli skąd jestem?”
  41. Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy
  42. Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA"
  43. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
  44. Finał Konkursu o zamkach gotyckich
  45. Konkurs filmowy „Szlak Kopernikowski nas kręci”
  46. XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami
  47. Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017
  48. Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!
  49. Warmiński study tour po Łynie
  50. Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika