• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Słobity (Schlobitten) - ważne miejsce na mapie Prus Wschodnich

Dziś już mało kto pamięta - poza okolicznymi mieszkańcami - że ziemie leżące dziś w województwie warmińsko-mazurskim w większości znajdowały się w rękach trzech wielkich pruskich rodów magnackich: Donchoffów, Lehndorff i Dohnów. To właśnie do tych ostatnich należała miejscowość Słobity z pięknym barokowym pałacem, służącym za główną siedzibę rodową. Rezydencja ta gościła najznamienitszych gości z cesarzem niemieckim Wilhelmem II i marszałkiem Bernadottem - późniejszym królem Szwecji na czele. Słobity mają swój udział w wielkiej zagadce dotyczącej ukrycia bursztynowej komnaty czy intrygach zmierzających do obalenia Hitlera.

Pałac w Słobitach, źródło: slobity.com.pl

Patrząc dziś na obraz wsi ciężko uwierzyć, że jeszcze 70 lat temu nie mogło jej zabraknąć na politycznej, ekonomicznej i kulturowej mapie Prus Wschodnich. By ocalić to miejsce od zapomnienia powstała strona internetowa www.slobity.com.pl, prowadzona przez studenta olsztyńskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Strona ma na celu przybliżenie internautom przedwojennych i powojennych losów najpiękniejszych pałaców Prus Wschodnich oraz ich właścicieli. Zapraszam do odwiedzin i wsparcia projektu.

Czytaj więcej: Słobity (Schlobitten) - ważne miejsce na mapie Prus Wschodnich

Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rogóż to miejscowość w pobliżu Lidzbarska Warmińskiego, przy drodze krajowej nr 51, prowadzącej w stronę granicy państwa (na trasie między Lidzbarkiem Warmińskim a Bartoszycami). W Rogóżu znajduje się Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Izba została założona w przypominającej dworek prywatnej posesji państwa Haliny i Józefa Zysków. Od 1999 roku gromadzone są tam pamiątki związane z życiem i działalnością Komendanta Pierwszej Brygady i żołnierzy legionistów. W pomieszczeniach stylizowanych na sztab polowy Marszałka znajduje się kilkadziesiąt eksponatów, m.in. radiostacja polowa, przedwojenne mapy, szkice, zdjęcia, reprodukcje obrazów.

Wszyscy goście, którzy przybywają tu po raz pierwszy witani są marszem generalskim, następnie po krótkiej defiladzie przy pieśni “Warszawianka” zwiedzają wystawę. W Izbie Pamięci Marszałka prowadzona jest księga gości. Do księgi wpisali się między innymi nieżyjący już profesor Zbigniew Religa, generał Jan Szałaj, burmistrzowie, wójtowie i księża. Jednym z nich był w maju 2003 roku kapelan garnizonu Olsztyn ks. ppłk Zenon Pawelak, który poświęcił tę Izbę.

Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w okresie maj - listopad udostępniana jest zwiedzającym. Organizacje, szkoły, instytucje, bąź osoby prywatne powinny wcześniej umówić termin spotkania. W tym celu udostępnione są następujące numery telefonów,  stacjonarny: 89 7673444, komórkowy 695 407 080. Zwiedzanie Izby Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego jest bezpłatne.

Jezioro Wielochowskie

Jezioro Wielochowskie jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc wypoczynku na obszarze powiatu lidzbarskiego, leżącym na terenie Pojezierza Olsztyńskiego. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi maksymalnie do 57,5 ha. Średnia głębokość jeziora to 6,5 m, natomiast głębokość maksymalna wynosi 12,5 m.

Jezioro Wielochowskie, fot. Joanna Panek

Jezioro Wielochowskie, fot. Joanna Panek

Do tego uroczego miejsca można dotrzeć wytyczoną ścieżką rowerową, pieszo bądź wybrać się całą rodziną samochodem. Należy kierować się w stronę Jagot. Wskazany szlak rowerowy bezbłędnie poprowadzi nas do celu. Poruszając się nim można podziwiać rozległe łąki oraz pola uprawne. Droga ta jest bardzo często uczęszczana także przez osoby uprawiające Nordic Walking.

Czytaj więcej: Jezioro Wielochowskie