• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Gmina Lidzbark Warmiński

Gmina Lidzbark WarmińskiFoto: K. Migacz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gmina Lidzbark Warmiński położona jest w samym sercu Warmii. Okala obszar miasta Lidzbark Warmiński, będącego historyczną siedzibą biskupów warmińskich.  Zalicza się do najpiękniejszych i najciekawszych zakątków naszego kraju. Zajmuje obszar 37 tys. ha, z tego 22 tys. ha stanowią użytki rolne, 10 tys. ha lasy, a wody 943 ha. Reszta to użytki kopalne, tereny osiedlowe itp. Teren gminy jest bardzo urozmaicony, poprzecinany morenami zlodowace­nia bałtyckiego.

Czytaj więcej: Gmina Lidzbark Warmiński

Braniewo – miasto o historycznych tradycjach

Zapraszamy Państwa do Braniewa – miasta o historycznych tradycjach.
Braniewo
Do zobaczenia w Braniewie.

Mam nadzieję że zaprezentowany w tej publikacji materiał wzbudzi u Państwa zainteresowanie oraz chęć bliższego poznania i odwiedzenia naszego miasta nie tylko w sezonie letnim ale również w pozostałe pory.

Henryk Mroziński
Burmistrz Miasta Braniewa

 

 

 

 

Położenie miasta

Braniewo zajmuje 12,4 km2 powierzchni i położone jest w północno-wschodniej części kraju, w niewielkiej odległości od granicy Unii Europejskiej z Obwodem Kaliningradzkim Rosji. Geograficznie leży na północno-zachodnim skraju Równiny Warmińskiej i Wybrzeża Staropruskiego, tuż przy ujściu rzeki Pasłęki do wschodniej części Zalewu Wiślanego. Braniewo jest miastem powiatowym, w  skład którego wchodzi 7 gmin miejsko-wiejskich. Miasto należy do województwa warmińsko-mazurskiego.

Czytaj więcej: Braniewo – miasto o historycznych tradycjach

Olsztyn miasto-ogród zaprasza

Miasto

Olsztyn to miasto w północno-wschodniej Polsce. Należy do województwa warmińsko-mazurskiego (jest jego stolicą), historycznie znajduje się na terenie Warmii. Leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. To typowy klimat pojezierny, uwarunkowany przez lokalne elementy środowiska: rzeźbę terenu, lasy i jeziora. Olsztyn leży w połowie drogi między stolicą Polski – Warszawą (oddaloną o 220 km) i Gdańskiem (180 km), a 144 km od Kaliningradu.

Olsztyńska katedra nocą

Olsztyńska katedra nocą

Czytaj więcej: Olsztyn miasto-ogród zaprasza

Gmina Lubomino

Gmina Lubomino położona jest w północno-zachodniej części województwaHerb gminy Lubomino warmińsko-mazurskiego w powiecie Lidzbark Warmiński na Pojezierzu Olsztyńskim. Od północy sąsiaduje z gminą Orneta, od północnego zachodu z gmina Lidzbark warmiński, od zachodu z gminą Miłakowo(powiat ostródzki), od wschodu z gminą Dobre Miasto i od południa z gminą Światki. Powierzchnia gminy wynosi 14 897 ha.

Sołectwa gminy Lubomino

Sołectwa gminy Lubomino

Gminę Lubomino tworzy 13 sołectw, są to: Biała Wola, Bieniewo, Ełdyty Wielkie, Gronowo, Lubomino, Piotrowo, Rogiedle, Różyn, Samborek, Wapnik, Wilczkowo, Wolnica, Zagony. Większość miejscowości pochodzi z okresu 1308  - 1320r.

Przez Gminę Lubomino przebiega droga kategorii wojewódzkiej nr 507 łącząca miejscowości Dobre Miasto – Braniewo aż do przejścia Granicznego w Obwodzie Kalingradzkim w Gronowie. Gmina leży w odległości 60km do przejścia granicznego i 40km do Olsztyna.

Czytaj więcej: Gmina Lubomino

Gmina Reszel

Gmina Reszel

Gmina Reszel jest gminą miejsko-wiejską w powiecie kętrzyńskim. Siedzibą gminy jest Reszel. Gminę zamieszkuje około 8,5 tysiąca mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się 41 miejscowości - 1 miasto, 18 sołectw, i 22 miejscowości nie będące sołectwami. Powierzchnia gminy wynosi ponad 178 km kwadratowych.

Reszel z lotu ptaka

Reszel z lotu ptaka

Historycznie Reszel i okolice należą do Warmii, geograficznie stanowią część Pojezierza Mazurskiego.

Czytaj więcej: Gmina Reszel

Powiat lidzbarski

Powiat lidzbarski leży w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Lidzbark Warmiński – gmina miejska, Lidzbark Warmiński – gmina wiejska, Kiwity, Lubomino – gminy wiejskie oraz Orneta – gmina miejsko-wiejska.

Panorama Lidzbarka Warmińskiego z Góry Krzyżowej

Panorama Lidzbarka Warmińskiego z Góry Krzyżowej

Przez powiat przebiega ważny szlak komunikacyjny – droga krajowa Nr 51 z Olsztyna do przejścia granicznego z Obwodem Kalingradzkim w Bezledach. Miasto Lidzbark Warmiński jest położone w odległości 34 km od przejścia granicznego i 50 km od Olsztyna.

Czytaj więcej: Powiat lidzbarski