• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Galeria "Synagoga"

Przez dwa tygodnie na przełomie sierpnia i września 2004r. w barczewskiej Galerii Sztuki „Synagoga” czynna była wystawa prac plastycznych twórców z gminy Barczewo i powiatu olsztyńskiego. Prezentowano grafikę, fotografię, rzeźbę, malarstwo, rysunek, tkaninę i rzemiosło artystyczne 28 autorów.


Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Twórcy

Elżbieta Bieniecka jest mieszkanką Barczewa. Tworzy delikatne rysunki i obrazy. Szczególnie lubi malować pejzaże, portrety i kwiaty.
Ewa Bieniecka, podobnie jak mama Elżbieta, maluje nie tylko pejzaże. Prace młodej adeptki sztuki podobały się zwiedzającym.
Alicja Czaplińska mieszka w Barczewie. Obrazy maluje od niedawna. Lubi przedstawiać pejzaże i zwierzęta. Z jej prac emanuje miłość do człowieka i zwierząt.
Robert Zdzisław Cieślikiewicz, uzdolniony rzeźbiarz i snycerz, malarz i rysownik z Lamkówka. W jego pracach widać to artystyczne coś, dlatego znalazły miejsce w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Dariusz Dąbrowski z Barczewa maluje nie tylko pejzaże, w których ukazuje piękne zakątki naszej przyrody, ale i martwą naturę. Swoje prace wystawiał w kraju wielokrotnie. Uczestnik licznych konkursów.
Roman Dumała maluje obrazy, pejzaże, martwą naturę. Wystawiane w „Synagodze” prace podobały się zwiedzającym.
Czesław Kisiel z Barczewa lubi malować pejzaże. Na tej wystawie, oprócz bogatego kolorytu pokazał to, co czuje.
Beata Gromiec z Barczewa. Studentka. Zajmuje się malarstwem, preferując portret, kwiaty i martwą naturę. W „Synagodze” uwagę widza zwracały fantazyjne, o żywych kolorach kwiaty. Artystka myśli również o projektowaniu odzieży.
Barbara Hulanicka z Barczewa to artystka plastyk o europejskiej renomie. Od 50 lat tka kilimy i dywany o tematyce warmińskiej. Specjalizuje się w pracach w tkaninie podwójnej. Jej dzieła zdobią zbiory w kilkunastu stolicach i metropoliach. Uczestniczyła w wielu wystawach krajowych i zagranicznych.
Kinga Karczewska z Odryt przepięknie haftuje. Jej prace to artystyczne rękodzieło, w którym można dopatrywać się warmińskich akcentów. Przyciągały uwagę nie tylko starszej generacji.
Anna Korybut-Dziemidowicz z Barczewa jest artystką plastyczką specjalizującą się w hafcie artystycznym. Projektuje i wykonuje sztandary i proporce. Pisano o niej, że wyczarowuje bajkowe hafty. Pokazywała je na wielu krajowych i zagranicznych wystawach.
Sylwia Kozłowska z Ramsowa maluje farbami olejnymi pejzaże i silnie kolorystyczne portrety. Szczególnie upodobała sobie kwiaty nie tylko te z ogródka. Jej prace przyciągały uwagę zwiedzających.
Zbigniew Kozłowski z Ramsowa, podobnie jak Sylwia maluje obrazy ukazujące przyrodę i człowieka, a także obrazy o tematyce marynistycznej.
Anna Krzywoszonek z Barczewa jest uczennicą Liceum Plastycznego. Maluje konie. Uczestniczyła już w konkursach i wystawach plastycznych. W jej pracach nie widać naśladownictwa.
Jerzy Markuszewski z Barczewka. Pedagog i bardzo zdolny rzeźbiarz. W jego pracach dominują motywy ludowe i sakralne. Rzeźbi na zamówienie. Formy i wielkości – różne.
Piotr Marzewski z Barczewa. Od dłuższego czasu rysuje człowieka i jego świat. Zaprezentowane prace podobały się zwiedzającym.
Paula Marzewska z Barczewa. Młoda adeptka sztuki. Maluje postacie, pejzaże, a także para się rysunkiem.
Agnieszka Markowicz z Barczewa. Studentka. Oprócz rzeźbienia maluje i rysuje ołówkiem człowieka i jego otoczenie.
Marta Markuszewska z Barczewka. Studentka. W „Synagodze” wystawiła m.in. swoją pracę dyplomową.
Ryszard Pietrzak rzeźbi w drewnie. Jego prace wskazują, że jest artystą bardzo uzdolnionym i wszechstronnym.
Marta Sadowska z Barczewa. Nauczycielka w szkole podstawowej, gdzie m.in. prowadzi koło twórczości artystycznej „Zabawka”. Uprawia malarstwo na szkle, wyszywa, maluje krajobrazy Warmii i Mazur.
Marian Szarama wykonuje swoje prace metodą małych witraży. Jego niepowtarzalne dzieła budziły podziw zwiedzających.
Janina Szneider z Barczewa. Rencistka. Zajmuje się odmianą tkactwa artystycznego – gobelinami. Autorka pięknych i nagradzanych prac. Brała udział w wielu wystawach ogólnopolskich i zagranicznych. Ulubiony temat to człowiek i jego otoczenie.
Teresa Walczak-Wikiert z Lamkówka. Rzeźbi duże formy w drewnie. Tematy czerpie z otaczającej ją natury, ulubione – rzeźby zwierząt (konie, małpy, ptaki) oraz spojrzenie na człowieka z innej perspektywy. Ciągle poszukuje.
Grzegorz Woźny - modelarz, specjalność modele domów i samolotów. To też wysiłek i kunszt artysty, przełamujący wiele stereotypów. Pokazał, że być modelarzem to być twórcą małych form.
Władysława Wrotek z Barczewa. Od niedawna maluje, rysuje i szkicuje techniką mieszaną. Ulubionym tematem są pejzaże, martwa natura, ostatnio kapliczki. Bardzo ciekawe prace, bogate kolorystycznie i niepowtarzalne, nakazywały zwiedzającym zatrzymać się na chwilę. Miała swój udział w wystawach.
Wiesława Zdaniuk z Barczewa. Na uwagę zasługuje jej rzemiosło artystyczne – haftuje obrusy i serwetki. Dowiodła na wystawie, że to, co nazywamy przedmiotem codziennego użytku lub dekoracji, zawsze jest dziełem sztuki. I że artysta-rzemieślnik tak samo czuje potrzebę tworzenia, jak malarz czy rzeźbiarz.
Włodzimierz Zdaniuk, znany w Barczewie fotograf-artysta. Na wystawie pokazał prace o niezwykłych ujęciach, przyciągały uwagę wielu zwiedzających.

Po obejrzeniu tej wystawy starosta olsztyński Adam Sierzputowski nazwał Barczewo kulturalną stolicą powiatu.

Share