• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Wędrujmy z Napoleonem!

Informator turystyczny

Prezentujemy Państwu napisany przez Pana Sławomira Skowronka z Lidzbarka Warmińskiego informator turystyczny poświęcony dziejom kapmanii Napoleona w Prusach w latach 1806-1807. Pełny tekst do pobrania w pliku PDF.

Sławomir Skowronek, Wędrujmy z Napoleonem (PDF)

WĘDRUJMY Z NAPOLEONEM


Drodzy Współziomkowie i Turyści!

Wojnę 1806 – 1807 sprowokowały Prusy, zaniepokojone wzrostem potęgi Francji i niezadowolone z podziału łupów, ulegające czarowi swej pięknej a nienawidzącej Napoleona królowej Luizy. Po klęskach pod Jeną i Auerstedt wsparła je Rosja, pragnąca wyrównać rachunki za Austerlitz. Losy wojny ponownie powiązały Cesarza Francuzów ze sprawą polską. Na przełomie 1806 i 1807 roku główne działania wojenne przeniosły się do Prus Wschodnich.

 

Niniejszy mini – informator został opracowany z myślą o tych, którzy – zainteresowani tematyką napoleońską w regionie warmińsko – mazurskim, nie mając możliwości lub czasu docierać do archiwów i naukowych bibliotek, nie odnajdują dostatecznie szczegółowych informacji w powszechnie dostępnych źródłach. Barwna epoka napoleońska, jakże ważna także dla Polski i naszego regionu, wciąż działa na wyobraźnię. Dowodem – liczne publikacje prasowe, książkowe, internetowe, filmy dokumentalne i fabularne, kluby historyczno – wojskowe. Dla nas istotne jest też to, że ze szlakiem walki i miłości Napoleona w byłych Prusach Wschodnich związane są losy wielu małych, zapomnianych dziś miejscowości. A przecież to w nich kwaterował, pisał listy, tam powstały anegdoty i legendy. Książka profesora Janusza Jasińskiego „Napoleon w Olsztynie i okolicach (1807)” dowodzi, ze Cesarz interesował się nie tylko wojną. Niestety tematyka książki nie wykracza niemal poza tytułowe okolice Olsztyna. W nierównie skromniejszy sposób uzupełniam tę lukę, udostępniając Czytelnikom zwięzły opis wydarzeń wojennych w okolicach Lidzbarka Warmińskiego, Dobrego Miasta, Ornety, Górowa Iławeckiego. Jako że główne pobojowiska tej wojny znajdują się po rosyjskiej stronie granicy (Pruska Iława – Bagrationowsk i Frydląd – Prawdinsk), Lidzbark urasta do roli największego pobojowiska napoleońskiego w kraju!
Mój informator składa się z – bardzo ogólnych – rozdziałów opisujących przebieg kampanii zimowej i wiosennej 1807 roku, oraz nieco bardziej szczegółowego przedstawienia wybranych potyczek i bitew. Załączam orientacyjne mapki ( na współczesnych mapach nie znajdziemy już niestety Limit – rodowej siedziby von Hattenów). Informacje zaczerpnąłem z dawnych (XIX – wiecznych) i współczesnych źródeł i opracowań publikowanych przez Francuzów, Rosjan, Niemców, Brytyjczyków, Włochów i Polaków (m.in. Dumasa, Michajłowskiego – Danilewskiego, Höpfnera, Lettow – Vorbecka, Bourdeau, Jermołowa, Białkowskiego, Rogackiego, Kukiela, Jasińskiego, Chandlera), jak też materiałów internetowych. Opracowanie zawiera oczywiście tylko cząstkę posiadanej przeze mnie wiedzy o wojnie 1807 roku. Zainteresowanych konkretnymi problemami zachęcam do kontaktów ze mną w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Krasickiego 4, gdzie urządziłem też małą ekspozycję poświęconą bitwie lidzbarskiej (sala 34 – pracownia historyczna). W Olsztynie dotrzeć można do naukowców – „napoleonistów”: prof. Janusza Jasińskiego, dra Tomasza Strzeżka i in. Mam nadzieję, że informator ułatwi moim Współziomkom i Turystom poruszanie się „napoleońską ścieżką” po naszej ziemi; że sprowokuje do pogłębienia wiedzy o tamtej epoce i szeregu barwnych jej postaci – po obu walczących stronach. Życzę Państwu miłej i pożytecznej lektury. Vivent: I`Empereur, ses compagnons et ses adversaires!

SŁAWOMIR SKOWRONEK

Share