• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Warmińskie rzeźby

Prezentowane rzeźby pochodzą z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Redakcja pragnie gorąco podziękować muzealnikom z olsztyńskiego muzeum za okazaną życzliwość i udostępnienie nam swej kolekcji.

Jedną z form manifestowania swej pobożności wśród mieszkańców dawnej "Świętej Warmii" było rzeźbiarstwo. Ludowi, anonimowi twórcy już w średniowieczu wyrażali swoją szczerą, płynącą z głębi serca religijność, prostymi narzędziami przekształcając kawałek pozbawionego życia drewna w bardziej, bądź mniej doskonałą, ale zawsze dynamiczną i pełną ekspresji figurę świętego patrona. Warmińska tradycja rzeźbiarska doskonale współgrała z inną jeszcze formą kultu, tak nieodłącznie związanego z Warmią - z kapliczkami. To w nich bowiem znajdywały swe schronienie liczne figury Matki Boskiej, Piety, św. Józefa, Floriana, Rocha, Nepomucena, Walentego, Joachima i wielu innych. Z warmińską rzeźbą ludową wiąże się wiele historii na trwałe wpisanych w lokalną tradycję katolicką, jak chociażby ta o wyrzeźbionej przez skazańca figurze Matki Boskiej umieszczonej w podzięce za ułaskawienie na gałęziach przydrożnej lipy. W miejscu, gdzie niegdyś rosła owa lipa wznosi się dziś jedno z najpiękniejszych barokowych sanktuariów w Europie - Święta Lipka.

Obecnie w przydrożnych kapliczkach próżno by szukać dawnych, zabytkowych, ludowych "świątków". By chronić te unikalne i niezwykłe artystycznie rzeźby przed zniszczeniem na skutek działań atmosferycznych, ale przede wszystkim przed kradzieżą, muzealnicy zastąpili je gipsowymi odlewami, a oryginały pieczołowicie przechowują w zakamarkach swego przepastnego magazynu. Nam jednak udało się namówić ich do zaprezentowania na łamach naszego portalu najpiękniejszych i najciekawszych rzeźb, głównie XVIII-wiecznych, znajdujących się niegdyś w warmińskich przydrożnych kapliczkach.

Jeden z apostołów-XVIIIw. Matka Boska św. Florian - XIXw. św. Florian - XVIIIw. Jezus Chrystus - XVIIIw. św. Józef - XVIIIw. św. Józef - pocz. XXw. św. Katarzyna - XVIIIw. św. Katarzyna - XVIIIw. Matka Boska Łąkowska - XIXw. Matka Boska Świętolipska - XIXw. Maria z Jezusem na osiołku - XVIIIw. Maria z dzieciątkiem - XIX w. Maria z dzieciątkiem - XVIIIw. św. Mikołaj-XVIIIw. św. Stanisław ze Szczepankowa - XVIIIw. św. Stanisław ze Szczepankowa - detal - XVIIIw. św. Anna - XVIII w. św. Anna-XVIIIw. św. Roch-XVIIIw. Image Alegoria Trójcy Świetej-XVIIIw. św. Walenty-XVIIIw. św. Walenty-XVIIIw. św. Walenty-XVIIIw. Matka Boska z Dzieciątkiem Matka Boska z Dzieciątkiem Matka Boska z Dzieciątkiem Matka Boska z Dzieciątkiem Matka Boska z Dzieciątkiem Matka Boska z Dzieciątkiem Matka Boska z Dzieciątkiem Matka Boska z Dzieciątkiem Matka Boska z Dzieciątkiem św. Jan Nepomucen Pieta Pieta Pieta Pieta - detal Pieta - detal św. Walenty św. Walenty - detal św. Walenty - detal św. Walenty - detal Image Image Image Image Image Image Image Image

Share