• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc

25 lipca o godzinie 19:00 w Lidzbarku Warmińskim zainaugurowany zostanie drugi festiwal Energa Varmia Musica, nad którym Honorowy Patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Publiczność festiwalu i zaproszeni goście będą mogli wysłuchać w klimatycznych przestrzeniach warmińskich (Lidzbark, Olsztyn, Orneta, Stoczek Klasztorny) utworów kompozytorów pochodzenia słowiańskiego, granych na instrumentach z epoki. Gościem specjalnym będzie Boshena Korczyńska, wirtuozka chromatycznej sopiłki ukraińskiej. Miłośników słowiańskiej tematyki czeka również spotkanie z pisarzem Andrzejem Pilipiukiem.

Istnieje wiele form obcowania ze sztuką. Nie siląc się na specjalną oryginalność, można śmiało stwierdzić, że zarówno dla muzyków, jak i dla melomanów formą kluczową są koncerty, a zwłaszcza koncerty połączone w pewne cykle, czyli festiwale. W myśl łacińskiego festivus miałby to być czas radosny, wesoły i świąteczny, czyli budzący wyłącznie pozytywne konotacje. Tak właśnie jest w Lidzbarku Warmińskim, w którym od 2005 roku na przełomie lipca i sierpnia spotykają się zawodowi muzycy, studenci, muzykolodzy, budowniczowie instrumentów i oczywiście melomani prezentujący rozmaite, często bardzo odmienne poglądy na budzące tyle emocji hasło "muzyka dawna". Te lidzbarskie spotkania wyrosły z głębokiej potrzeby wspólnego przeżywania rzeczy pięknych, wartościowych, ważnych. Warto wspomnieć, iż bazą dla tych spotkań były i są warsztaty muzyczne, w latach 2005-2014 znane jako Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Dawnej, a od tego roku jako Varmia Musica Academia. Przyjemność, bezpretensjonalność i satysfakcja towarzyszące dzieleniu się wiedzą, doświadczeniem i tajnikami muzycznej kuchni z młodszymi muzykami oraz publicznością przesądzają o niepowtarzalności tego wydarzenia oraz o jego nietypowym klimacie i charakterze. W czasach wysokiej, stresogennej konkurencyjności oraz wzmożonej ochrony wszelakich danych i informacji festiwal ten jawi się jako tydzień totalnie oderwany od rzeczywistości.

 

Warmia. Wiele już napisano o zaletach tego szczególnego regionu Polski, zwłaszcza jeśli chodzi o unikatową koegzystencję urokliwej natury z bogatą historią i sztuką. O świetności takich miejsc jak Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku czy Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie nie świadczy tylko unikatowa architektura, ale i długa lista barwnych i ważnych postaci, które tam przemieszkiwały. Nazwiska takie jak Mikołaj Kopernik czy Ignacy Krasicki, ale też nie mniej wybitne, jak Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, Marcin Kromer (żeby wymienić tylko kilku reprezentatów polskiej czołówki intelektualnej XVI-XVIII w.), wystarczą, aby dać się ponieść inspiracji i tworzyć rzeczy ambitne, wpisujące się z chlubne tradycje kulturalnej Warmii.

 

Tegoroczne hasło festiwalu "Słowiańska moc" ma zwrócić uwagę słuchaczy na dorobek kompozytorów pochodzenia słowiańskiego oraz twórców działających w tym właśnie kręgu kulturowym. Idea ta pozwala stworzyć nieco mniej konwencjonalny program. Brak wielkich, powszechnie znanych i szanowanych nazwisk takich kompozytorów, jak Georg Friedrich Händel czy Antonio Vivaldi, nie powinien wadzić publiczności, która będzie miała okazję poznać spuściznę twórców przez nieubłagane prawa rynku spychaną w stopniowe zapomnienie i znaną tylko wąskiemu gronu specjalistów. Wierzę, że ta koncepcja przypadnie słuchaczom oraz samym muzykom do gustu, dla wielu stanowiąc źródło inspiracji oraz powód do dumy lub może pogłębionej refleksji dotyczącej wpływu Słowian na dziedzictwo kultury europejskiej.

 

Kogo zatem usłyszymy w tym niecodziennym repertuarze? W pierwszej kolejności należy wspomnieć światowej sławy kornecitę Bruce'a Dickeya, który wraz z organistą Marcinem Szelestem wystąpi w kaplicy Zamku Biskupów Warmińskich. Nietuzinkowym wydarzeniem będzie z pewnością występ Bożeny Korczyńskiej - artystki z Ukrainy, wirtuozki gry na ukraińskej sopiłce. Uwagi nie może ujść recital sopranistki Anny Mikołajczyk, która wraz z grającym na XIX-wiecznym fortepianie Mirosławem Feldgeblem odtworzą atmosferę romantycznego salonu, czy występ węgierskiego tenora Dávida Szigetvári. W koncertach otwierających wydarzenie usłyszymy doskonale znanych - nie tylko warmińskiej publiczności - artystów: skrzypka Zbigniewa Pilcha, wiolonczelistę Jarosława Thiela, klawesynistki Ewę Mrowcę i Martę Niedźwiecką oraz węgierską flecistkę Dorę Ombodi czy fagocistę Tomasza Wesołowskiego. Zwieńczeniem festiwalu będzie msza święta z muzyczną oprawą w wykonaniu uczestników kursu Varmia Musica Academia pod kierunkiem Benjamina Bayla oraz finałowy koncert w wykonaniu solistów i festiwalowej orkiestry barokowej Camerata Ignatiana prowadzonej od skrzypiec przez Zbigniewa Pilcha.

Share