• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Przewodnik - Kajakiem po Łynie

„Dom Warmiński” otacza Łynę szczególna troską. W ramach projektu infrastrukturalnego, którego pomysłodawcą i realizatorem było stowarzyszenie, w 2012 roku oddano do dyspozycji kajakarzy dziewięć przystani wyposażonych w pomosty pływające i drewniane altany dające możliwość odpoczynku i schronienia. Za realizację projektu „Kajakiem po Warmii – budowa infrastruktury na szlaku Łyny” Stowarzyszenie „Dom Warmiński” zostało laureatem X edycji konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze we współdziałaniu z Polskim Związkiem Żeglarskim, pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki. W ramach projektu opracowano także przewodnik Kajakiem po Łynie, który był dystrybuowany przez punkty IT oraz partnerów projektu. Nakład tego wydawnictwa został wyczerpany. Biorą pod uwagę ciągłe zainteresowanie mieszkańców regionu oraz turystów z całej Polski szlakiem kajakowym Łyny, w ramach realizacji zadania publicznego i wsparcia finansowego Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego, wydano aktualizację przewodnika. Aktualizacja polegała głównie na weryfikacji tekstów i map pod zwględem zgodności informacji ze stanem faktycznym. Wersję elektroniczną przewodnika udostępniamy na stronie stowarzyszenia. Wersja papierowa dystrybuowana będzie przez Członków Stowarzyszenia.

Spływy kajakowe to popularna i niedroga forma wypoczynku, idealna dla wszystkich osób, które lubią ruch i naturę. Na szlaku kajakowym Łyny, największej rzeki regionu Warmii i Mazur, można aktywnie spędzić czas z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi, w otoczeniu pięknej, często jeszcze nieodkrytej przyrody. Rzeka daje także możliwość poznania miejsc wyjątkowych i ważnych w historii regionu, bowiem trasa od Olsztyna, przez Dobre Miasto i Lidzbark Warmiński wiedzie szlakiem gotyckich zamków i kościołów.

Łyna należy do najpiękniejszych, niezwykle urokliwych i zarazem urozmaiconych szlaków kajakowych. Wybierając się na spływ, odcinek szlaku należy dobrać zgodnie z własnymi preferencjami, stopniem umiejętności kajakarskich, długością spływu, czy odległością od miejsca zamieszkania. Niewątpliwie pomocny w tej kwestii będzie „Przewodnik – kajakiem po Łynie”, który zawiera szczegółowe mapy z zaznaczonym kilometrażem spływu, a także zdjęcia malowniczych odcinków i atrakcji turystycznych. Stanowi kompendium wiedzy dla turysty, pozwalające na pełne korzystanie z uroków rzeki.

Jeśli ktoś już zasmakował przygody na kajakowym szlaku Łyny, to doskonale wie, że to wspaniały relaks w otoczeniu przyrody i historii. Zachęcamy do wypoczynku i świetnej zabawy na łonie natury, oczywiście z wiosłem i przewodnikiem w dłoni.

Przewodnik został wydany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego

Do pobrania: „Przewodnik – kajakiem po Łynie” PDF (14,5 MB)

Share