• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Święto Warmii w Bałdach za nami! (fotorelacja)

W gminie Purda, w Bałdach znajduje się symboliczna granica między Warmią i Mazurami - Wrota Warmii i Mazur. Tu przed wiekami uroczyście witano przybyłych na Warmię nowo mianowanych biskupów. Powitaniom towarzyszyły śpiewy, muzyka, niesiono chorągwie. Na pamiątkę tych wydarzeń w 2006 roku utworzono Trakt Biskupi. W poboczach starej alei lipowej ustawione są tablice z biogramami biskupów, głazy pamiątkowe i plansze z mapami oraz krótką historią Warmii. Co roku podczas Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy odsłaniane są kolejne głazy wraz z tablicami, poświęcone biskupom warmińskim.
 
W tym roku, podczas XII Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach, odsłonięto głaz upamiętniający biskupa Jana Stanisława Zbąskiego, który kierował diecezją warmińską w latach 1688-1697. Biskup Zbąski był m.in. sekretarzem króla Jana Kazimierza i bliskim współpracownikiem króla Jana III Sobieskiego. W historii Warmii zapisał się tym, że ufundował dzwony, szaty liturgiczne i budynki gospodarcze w Stoczku Klasztornym. Konsekrował także kościół w Świętej Lipce.
 
Kiermas rozpoczął się w południe mszą świętą w Kościele w Butrynach. Tradycyjnie po mszy goście honorowi przejechali bryczkami do Bałd. Następnie odbyła się inscenizacja powitania biskupa warmińskiego Michała Stefana Radziejowskiego przez "wszystkie stany". W inscenizacji udział wzięli aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Nie zabrakło muzyki i folkloru warmińskiego. Jak zawsze wydarzeniu towarzyszyła biesiada nawiązująca do regionalnych obyczajów, prezentacje tradycyjnego rzemiosła oraz potraw lokalnej kuchni.
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. (Fot . Piotr Pawlik)
 


 
Share