• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Architektura mieszkalna


Warning: copy() [function.copy]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 668

Warning: copy(http://www.domwarminski.plimages/stories/arch_mieszkalna/pow_olsztynski/gm_barczewo/architektura_mieszkalna_barczewo1_w.jpg) [function.copy]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 668

Obok ziemiańskich dworków – najświetniejszych przykładów dawnego budownictwa mieszkalnego Warmii, obok charakterystycznych warmińskich chat – reprezentujących architekturę ludową warmińskich wsi, do zabytków architektury mieszkalnej regionu zaliczyć możemy także i kamienice mieszczańskie. Mimo zniszczeń spowodowanych pod koniec II wojny światowej głównie przez wkraczającą na Warmię Armię Czerwoną, w części miast zachowały się, wpisane w jeszcze średniowieczny układ ulic, XVIII i XIX-wieczne kamienice.

Image

Są to, nieliczne niestety, obiekty późnobarokowe, w większej ilości natomiast neoklasycystyczne, secesyjne, eklektyczne i in. Warmińskie zabytki architektury mieszkalnej świadczą niewątpliwie o bogatej w tradycje i style przeszłości ziemi warmińskiej, stanowią także dużą atrakcję turystyczną.

ImageImage

Architektura mieszkalna - Gmina Barczewo

Skajboty

Dom mieszkalny nr 5 Z pocz. XX w. Murowany z cegły, otynkowany z mieszkalnym poddaszem; jednokondygnacyjny, częściowo przebudowany. Dach uskokowy kryty dachówką. Budynek /dom mieszkalny z pocz. XX w Murowany z cegły nie otynkowany jednokondygnacyjny z częściowo mieszkalnym poddaszem. Budynek /dom mieszkalny Murowany z cegły, otynkowany, pięcioosiowy. Na osi środkowej mansarda. Dach budynku dwuspadowy, mansardy jednospadowy – kryte dachówką.

Barczewo

Kamienica przy ul. Kraszewskiego 15 Neoklasycystyczna z XIX w. Murowana z cegły, otynkowana, piętrowa, od frontu siedmioosiowa – w części parterowej na środku otwór drzwiowy zakończony pełnym łukiem. Dach czterospadowy kryty dachówką. Kamieniczka przy ul. Wojska Polskiego nr 1 Elektryczna z pocz. XX w. Siedziba Urzędu miasta i gminy Barczewo. Murowana z cegły, nietynkowana, dwukondygnacyjna. Dach czterospadowy pokryty dachówką. Kamieniczka przy ul. Wojska Polskiego nr 3 Mieszkalna, elektryczna z pocz. XX w. Murowana z cegły, otynkowana. Elewacja frontowa trzyosiowa z drzwiami na osi środkowej.

Czytaj więcej: Architektura mieszkalna - Gmina Barczewo

Architektura mieszkalna - Gmina Biskupiec

Biskupiec

Dom przy ul. Niepodległości 3 Wzniesiony na przeł. XIX/XX. Parterowy, murowany i otynkowany, z dachem dwuspadowym, krytym dachówką ceramiczną. Usytuowany kalenicowo, dwutraktowy, w układzie dwuosiowym. Początkowo jako przybudówka gospodarcza budynku starostwa, obecnie przeznaczony na mieszkania. Zabytek. Dom podwójny przy ul. Niepodległości 5/7 Wzniesiony na przeł. XIX/XX,. Murowany i otynkowany, parterowy, z dachem dwuspadowym, krytym dachówką ceramiczną. Usytuowany kalenicowo, dwutraktowy, w układzie dziesięcioosiowym. Zabytek.

Dom przy ul. Niepodległości 9 Dom elektryczny wzniesiony na początku XX (1901). Murowany i otynkowany, parterowy, z dachem, krytym dachówką ceramiczną. W części środkowej fasady, niewielki ryzalit z facjatą na wysokości 1. piętra, zwieńczoną sterczynkami. Nad otworami okiennymi podwójny gzyms profilowany z niszami i blendami półkolistymi. Usytuowany kalenicowo, trójtraktowy, w układzie siedmioosiowym. Zabytek.

Czytaj więcej: Architektura mieszkalna - Gmina Biskupiec

Architektura mieszkalna - Gmina Dobre Miasto

Cerkiewnik

Image

Dom Wzniesiony na przełomie XIX i XX w.. Murowany, otynkowany, parterowy z zabudowanym poddaszem. W części środkowej fasady – duży ryzalit tworzący w dolnej części arkady wsparte na kwadratowych i okrągłych kolumnach. Na wysokości 1 pietra tworzący facjatę z poddaszem. W ścianach szczytów po dwa oculusy. Dach dwuspadowy kryty dachówką ceramiczną.

Czytaj więcej: Architektura mieszkalna - Gmina Dobre Miasto

Architektura mieszkalna - Gmina Dywity

Bukwałd

Chałupa wiejska nr 36 Wybudowana w pierwszej połowie XIX w. Ściany z zaprawy glinianej. Dach dwuspadowy, początkowo słomiany, w 1980 r. pokrycie zmieniono na eternit. Otynkowano również ściany. Szczyty odeskowane.

Architektura mieszkalna - Gmina Gietrzwałd

Gietrzwałd

Image

Dom nr 33 Zbudowany z 2 połowie XIX w.. Mieściła się tu pierwsza księgarnia polska na Warmii (otwarta w 1878 r.). W domu tym, w marcu 1886 r. wydano pierwszy numer „Gazety Olsztyńskiej”. Właścicielem domu i księgarni był Andrzej Samulowski (1840-1928) – poeta, działacz społeczny, oświatowy i polityczny na Warmii. Aktywnie działał w polskich stowarzyszeniach, utrzymywał liczne kontakty kulturalne w Polska. Pisał wiersze nacechowane umiłowaniem Warmii i Polski. W czasie plebiscytu (1920 r) dom jego był ośrodkiem pracy propagandowej i politycznej. Zwany przez Warmiaków Tatkiem z Gietrzwałdu. Był czołowa postacią walki o utrzymanie polskości, o polskie słowo i książkę. Zmarł 10 kwietnia 1928 r. i został pochowany na cmentarzu w Gietrzwałdzie.

Architektura mieszkalna - Gmina Jeziorany

Jeziorany

Image

Zespół kamieniczek przy ul. Kajki Nr 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 19, 27, 41 i 49 z końca XIX w.; wille nr 30, 52, 56, 58 i 66 z początku XX w., mieszkalne i mieszkalno-usługowe (nr 19 Bank Spółdzielczy, nr 27 Żłobek Miejski, nr 49 Państwowy Dom Opieki) (?). Budynki murowane z cegły, dwu i trzykondygnacyjne, niektóre z mieszkalnym poddaszem. Dach dwuspadowe (nr 19 półmansardowy, nr 49 mansardowy), kryte dachówką – nr 11 płytkami eternitowymi. Wszystkie obiekty pochodzą z XIX lub początku XX w., zbudowane zostały w stylu neoklasycystycznym, pseudoklasycystycznym; wille nr 52, 56 i 66 secesyjne, nr 30 neogotycka z wieloboczną wieżą zamkniętą blankowaniem („zameczek”).

Czytaj więcej: Architektura mieszkalna - Gmina Jeziorany