• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich

Szlaki Zamków Gotyckich – aplikacja mobilna stworzona przez Grupę WM, to prawdziwe kompendium wiedzy dla aktywnych turystów chcących mieć w swoim smartfonie zarówno dostęp do bogatych opisów historycznych, ciekawostek i galerii zdjęć odwiedzanych miejsc, a także pełną informację turystyczną z zestawem przydatnych informacji nt. noclegów, restauracji, wydarzeń oraz spisem innych atrakcji turystycznych.

Aplikacja doczekała się kolejnej aktualizacji. Już w sklepie Google Play oraz App Store pojawiła się nowa wersja aplikacji.

Nowością w aplikacji są  questy o pozostałościach zamków państwa krzyżackiego na terenie obwodu kaliningradzkiego, dawniej wchodzących w skład jednego państwa, a  obecnie w granicach Polski oraz obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Nowością są też wersje językowe: ENG, RU, DE. Chcemy trafić do turystów zagranicznych, zachęcić do przyjazdu na Pomorze, Warmię, Mazury. Chcemy pokazać gotowe szlaki kulturowe zawierające dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, przechodzące przez obszar pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz obwodu kaliningradzkiego wraz z miejscami do zwiedzania. Są to: Szlak zamków gotyckich, Zamki obwodu kaliningradzkiego, Szlak kopernikowski, Szlak latarni morskich, Szlak zabytków hydrotechniki, Szlak bursztynowy. Mamy nadzieję, że aplikacja spotka się z uznaniem turystów zagranicznych.

Czytaj więcej: Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich

Elementarz warmiński

Jednym z głównych celów działania Stowarzyszenia „Dom Warmiński” jest popularyzowanie dziedzictwa kulturowego Warmii m.in. poprzez ochronę dóbr kultury, sztuki i tradycji na jej terenie. Nieodłącznym elementem niematerialnej kultury historycznej Warmii jest gwara warmińska, związana z przeszłością, tradycjami i obyczajami na wsi.

Gwara warmińska powstała w wyniku wymieszania się różnych gwar polskich i funkcjonowała na wsiach południowej Warmii już w XIV wieku. Na początku XX wieku zaczęła być wypierana przez język niemiecki, ale jej prawdziwy zanik nastąpił wraz z falą wyjazdów Warmiaków do Niemiec (lata 70. i 80.  XX wieku). Obecnie gwarą mówi już niewielu, w zasadzie nie można jej usłyszeć w miejscu publicznym. Stała się swoistym zabytkiem językowym. Aby ją ocalić od zapomnienia i ożywić, znawcy i popularyzatorzy tej gwary, historyk regionalista Izabela Lewandowska oraz rodowity Warmiak Edward Cyfus, wystąpili z wnioskiem o wpisanie gwary warmińskiej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 r. wydał pozytywną decyzję w tej sprawie.

Okładka "Elementarza warmińskiego", fot. archiwum Stowarzyszenia

Chcąc przyczynić się do rzeczywistej popularyzacji regionu, jego historii, tradycji i gwary, a tym samym do pogłębienia świadomości regionalnej mieszkańców, Stowarzyszenie „Dom Warmiński” w 2017 r. przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowało projekt, wynikiem którego jest publikacja „Elementarza warmińskiego”.

Elementarz wraz z płytą audio z materiałami dydaktycznymi w formie plików do wydruku, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie zadania, przekazany zostanie do szkolnych bibliotek na terenie działania Stowarzyszenia.

Jesteśmy przekonani, że wydanie elementarza przyczyni się do zwiększenia zainteresowania historią, tradycją i gwarą warmińską. Publikacja stanowić też będzie narzędzie dla nauczycieli i instruktorów prowadzących warsztaty regionalne oraz cenną pomoc dla uczniów i wszystkich uczestników zajęć.

Wspólnie odkrywajmy duchowe i kulturowe dziedzictwo naszego regionu i przekazujmy je kolejnym pokoleniom.

Czytaj więcej: Elementarz warmiński

Warsztaty regionalne dla nauczycieli

W dniach 30 wrzesień br., 1 październik br., 14 październik br. w siedzibie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie odbyły się warsztaty dla nauczycieli w ramach pierwszego stopnia szkolenia „Regionalizm-patriotyzm jutra”.

Szkolenie jest działaniem projektu pn. „Gwara warmińska – warsztaty regionalne dla nauczycieli”  realizowanego przez Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie” wspólnie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, Stowarzyszeniem „Dom Warmiński”. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna.

 

W spotkaniach udział wzięli nauczyciele ze szkół województwa warmińsko-mazurskiego. Celem warsztatów jest utworzenie sieci współpracy nauczycieli przedmiotów humanistycznych na rzecz przygotowania konspektów zajęć edukacyjnych uwzględniających tematykę materialnego i niematerialnego dziedzictwa historycznego Warmii i Mazur w edukacji historycznej.

Warsztaty dla nauczycieli, fot. archiwum Stowarzyszenie gmin "Polskie zamki gotyckie"

 

Podczas pierwszego dnia szkolenia rozmawiano o inspiracjach regionalnych w pracy nauczyciela, przynależności państwowej Warmii i Mazur na przestrzeni wieków, zwyczajach, tradycjach i obrzędach, stroju ludowym i genezie gwary warmińskiej. Grupa wysłuchała także wykładu naukowego prof. Stanisława Achremczyka - Genius loci Olsztyna. Drugi dzień rozpoczęto od praktycznej nauki gwary warmińskiej, tworzono scenariusze zajęć i kart pracy. Zajęcia przeprowadzili: dr Iwona Jóźwiak, dr hab. Izabela Lewandowska oraz rodowity Warmiak Edward Cyfus. Dzień trzeci poświecony był prezentacji scenariuszy lekcji przygotowanych przez uczestników oraz zajęciom warsztatowym – malowanie na szkle regionalnych motywów pod kierunkiem dr Marty Wasilewskiej-Frągnowskiej. 

Czytaj więcej: Warsztaty regionalne dla nauczycieli

Konkurs multimedialny „Moje korzenie, czyli skąd jestem?”

DLA KOGO?

Konkurs skierowany do młodzieży w wieku 15-19 lat z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.

CO ZROBIĆ?

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu filmu, nagrania lub prezentacji multimedialnej, za pomocą których młody uczestnik pokaże skąd pochodzi jego rodzina, zaprezentuje jej historię, zdradzi jakie losy przywiodły rodziców, dziadków lub dalszych przodków na Warmię i Mazury. A może są autochtochtonami? Uwzględni przy tym zachowane pamiątki, rodzinne fotografie, zasłyszane od bliskich opowieści, przejęte zwyczaje itd. Liczy się nie tylko pomysłowość w przedstawieniu zebranego materiału i jego walor estetyczny, ale przede wszystkim autentyzm. Do wykonania zadania warto zaprosić członków rodziny.

JAK PRZESŁAĆ?

Zasady przygotowania pracy konkursowej i zgłoszenia jej znaleźć można na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, która jest organizatorem konkursu:

http://www.wbp.olsztyn.pl/korzenie2

DO KIEDY?

Termin nadsyłania prac mija 15 listopada 2017 r.

CO JEST NAGRODĄ?

Na autorów najlepszych prac czekają cenne nagrody: 1 ipad Apple 10-calowy (nagroda główna), 2 tablety Samsung 10-calowe (wyróżnienia) oraz inne wartościowe nagrody pocieszenia.

Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy

12 października 2017 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Bajkowa Warmia" malarstwa Anastazji Fietisowej - malarki pochodzącej z Brześcia na Białorusi, która od 2000 r. związała swoje życie z Polską. Wędrując maluje portrety polskich miast i panoramy.

W 2016 r. na zaproszenie Stowarzyszenia "Dom Warmiński" przybyła na Warmię, krainę z wielowiekową historią, bogatymi tradycjami i niepowtarzalną przyrodą. Podczas rocznej rezydencji artystycznej w Lidzbarku Warmińskim powstały wyjątkowe obrazy, pejzaże ukazujące piękno warmińskich zakątków, wizerunki miast, miasteczek i wsi.

Tę wspaniałą artystyczną dokumentację - malarski portret Warmii podziwiać można w Galerii na poddaszu w Zamku Biskupów w Lidzbarku Warmińskim do 24 lutego 2018 r.


Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wernisażu. Zdjęcia: Paweł Ulaniuk

 

Czytaj więcej: Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy

Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA"

Stowarzyszenie "Dom Warmiński" oraz Muzeum w Lidzbarku Warmińskim - Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA".

Uroczysty wernisaż odbędzie się w Zamku Biskupów w Lidzbarku Warmińskim 12 października 2017 r. o godzinie 16:00.

Anastazja Fietisowa, malarka, projektantka wnętrz, dyrygentka. Urodziła się w Brześciu, na Białorusi. Córka znanego malarza Iwana Fietisowa. Matka była grafikiem, plakacistą. Po szkole średniej ukończyła muzyczny collage w Mińsku i wykonywała zawód dyrygenta. W 1982 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku i przez osiem kolejnych lat pracowała jako projektant wnętrz. W 1993 r. podwyższyła swoje kwalifikacje w zakresie sztuk wizualnych w eksperymentalnej uczelni plastycznej prof. Eugeniusza Rosenbluma. Od 1996 r. zajmuje się wyłącznie malarstwem sztalugowym i eksperymentalnym (malowanie emalii na miedzi). Swoją twórczość prezentowała na wystawach w Polsce, Rosji, Niemczech, na Białorusi i we Francji. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz muzealnych w Grodnie, Brześciu i Mińsku. Wykonała serię obrazów nieistniejącego średniowiecznego Brześcia na podstawie archiwalnych map oaz makietę dawnego grodu, w miejscu którego powstała Twierdza Brzeska. Te obrazy i makieta znajdują się w miejscowym muzeum.
Od 2000 r. związała swoje życie z Polską, wędrując maluje portrety polskich miast i panoramy.

Anastazja Fietisowa, fot. archiwum Domu Warmińskiego

Anastazja Fietisowa na zaproszenie Stowarzyszenia "Dom Warmiński" w 2016 r. przyjechała na Warmię. Od tego czasu Artystka miała możliwość spotykać i poznawać mieszkańców Warmii, którzy stali się przewodnikami po ziemi warmińskiej i jej historii. Wszystkie te doświadczenia pozwoliły stworzyć niezwykły portret Warmii - powstały obrazy obiektów, miejsc i postaci ważnych w historii tego obszaru, a także tych współcześnie kształtujących wizerunek i charakter Warmii. 

Zwieńczeniem jej pobytu na Warmii jest wystawa ukazująca piękno ziemi warmińskiej widzianej oczyma artystki.

Serdecznie zapraszamy.

Więcej artykułów…

 1. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 2. Finał Konkursu o zamkach gotyckich
 3. Konkurs filmowy „Szlak Kopernikowski nas kręci”
 4. XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami
 5. Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017
 6. Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!
 7. Warmiński study tour po Łynie
 8. Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
 9. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 10. XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika
 11. System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Szlaku Green Velo
 12. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 13. I Bieg im. Mikołaja Kopernika
 14. Projekt "Czas na aktywność"
 15. VIII Warmiński Jarmark Świąteczny
 16. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole" - spotkania w Ełku
 17. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"
 18. Grywalizacja na Szlaku Zamków Gotyckich
 19. Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 20. Zapraszamy na konferencję "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 21. Zgarniaj nagrody w konkursie filmowym!
 22. Odkrywamy Łynę, czyli relacja z wizyty studyjnej na Warmii
 23. Turystyczne Mistrzostwa Polski
 24. Głosujemy na Top 5 województwa warmińsko-mazurskiego Polska.travel
 25. Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)
 26. Spędź weekend w Polsce za pół ceny
 27. Konkurs "Certyfikat POT"
 28. Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim
 29. Co Warmiakom w duszy gra?
 30. Łyną przez Warmię - film promocyjny
 31. Krajobraz z kajaka
 32. Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim
 33. Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim
 34. Zgłoś pomysł na pamiątkę regionu
 35. Kryształowa Nuta 2016
 36. Nowy obiekt sportowy w Lidzbarku Warmińskim
 37. Przekaż 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur
 38. XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza - zaproszenie do przesyłania zgłoszeń
 39. VII Warmiński Jarmark Świąteczny
 40. Konkurs Turystyka Jutra 2016: można już aplikować!
 41. Wojewódzkie dożynki i konkurs na drożdżówkę
 42. Łyną przez Olsztyn
 43. Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc
 44. W Braniewie uczczono rocznicę śmierci biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa
 45. Koncerty letnie Pro Musica Antiqua
 46. Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy - zgłoś swój obiekt!
 47. Czas na Ser - jubileuszowa edycja, 12-14 czerwca
 48. Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne na Warmii i Mazurach poszukiwane!
 49. XI Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 50. Pamiątka regionu Warmii i Mazur